Ćwiczymy narzędzia NVC na grupie empatii

 

Chcąc mieć wyćwiczone mięśnie, chodzimy na siłownię. Nie liczymy na to, że wystarczy obejrzenie najlepszych filmów instruktażowych, przeczytanie podręczników czy spotkanie ze sportowcem, który jest dla nas wzorem. Wszystko to może pomóc ale bez regularnych ćwiczeń nici z naszej kondycji czy wyrzeźbionej sylwetki. Podobnie rzecz się ma z empatią.  Jeśli nie będziemy ćwiczyć 'mięśnia empatii’ to czytanie kolejnych książek o empatii i NVC, udział w wykładach, webinarach czy uczestnictwo w kolejnym kursie internetowym nie będzie w stanie przełożyć się na bardziej empatyczny i autentyczny kontakt z innymi i samym sobą. W codziennym zabieganiu często brakuje nam okazji do bycia prawdziwie wysłuchanym. Rzadko też mamy motywację i energię, by słuchać całym sobą. I tym bardziej czujemy, że  czegoś nam brak w komunikacji. Z pomocą może przyjść grupa empatii.

A co jeśli dopiero dowiedzieliśmy się o komunikacji bez przemocy i język serca jest nam jeszcze dość obcy? Grupa empatii to też miejsce dla „początkujących”, którzy chcą spróbować, sprawdzić jak może działać empatia w ich życiu.

Czym jest grupa empatii?

To cykliczne spotkania nastawione na praktykę. Celem spotkań nie jest poszerzenie wiedzy (choć może to być efekt uboczny) ale ćwiczenie dawania i otrzymywania empatii, by zbudować lub wzmocnić 'mięsień empatii’, naładować akumulatory na tyle, by codzienność pomiędzy spotkaniami dawała nam coraz więcej spokoju wewnętrznego i samoświadomości.

O tym czym jest empatia w rozumieniu NVC już wkrótce więcej na stronie, a tymczasem zastanówmy się co nam może dać uczestnictwo w grupie praktykowania empatii.

Podczas spotkań grupy :

  • uczymy się empatycznego słuchania, podążania za partnerem
  • mamy możliwość otrzymania empatii od innych osób i wsparcie w docieraniu do swoich uczuć i potrzeb
  • zwiększamy biegłość w rozpoznawaniu uczuć i potrzeb drugiej osoby
  • pracujemy nad kontaktem z samym sobą i swoimi uczuciami
  • dzielimy się tym, co w nas żywe i ważne na dany moment
  • integrujemy wiedzę w taki sposób, by móc zacząć stosować ją w kontakcie z drugim człowiekiem
  • wypracowujemy swój styl empatycznej rozmowy tak, by czuć się naturalnie dając i otrzymując empatię
  • pracujemy nad poprawą komunikacji dzięki informacji zwrotnej otrzymywanej na zajęciach
  • uczymy się dostosowywać empatię do kontekstu i celu
  • zauważamy blokady wewnętrzne w komunikacji empatycznej

A to wszystko sprawia, że jesteśmy coraz bardziej autentycznie w komunikacji.

Jak wygląda praca w grupie empatii

Na pierwszych spotkaniach wspólnie ustalamy zasady grupy, aby ćwiczenia odbywały się z poszanowaniem naszych potrzeb i granic i przy wspierającej atmosferze. Chcę, aby grupy empatii były uszyte na miarę potrzeb uczestników. Wierzę, że jest możliwe, by potrzeby każdego uczestnika zostały uwzględnione. Uczymy się nazywania potrzeb, mówienia o nich i szukania strategii, które będą działały dla nas wszystkich.

Obecność jest bardzo ważna, bo dzięki temu buduje się zaufanie i bezpieczeństwo w grupie. Oczywiście, plany a życie mogą się rozbiegać. Za każdym razem wybieramy to, co najbardziej służy życiu. Pierwsze kilka spotkań to to czas sprawdzania, co działa, co komu jest potrzebne. Po tym czasie wspólnie zdecydujemy, czy chcemy, by grupa była zamknięta.

I jeszcze kilka słów o tym,  jak wyglądają spotkania grupy empatii. Wykorzystujemy pracę całej grupy, ale też robimy ćwiczenia w dwójkach, trójkach oraz zadania indywidualne. Ważna jest dobrowolność wypowiedzi (zawsze można zdecydować, że nie mamy ochoty brać udziału w danym ćwiczeniu), poufność (indywidualne doświadczenia i historie, którymi się dzielimy, pozostają tylko między nami). Na spotkaniu dbamy o siebie: zarówno o komfort psychiczny jak i fizyczny. Dlatego warto zadbać o wygodne ubranie, herbatę czy wodę, wyłączenie telefonu i odcięcie się od innych zewnętrznych bodźców.

Gdy już posmakujemy, czym jest empatyczna rozmowa, może być tak, że będziemy chcieć mieć ich w życiu więcej. Małymi kroczkami możemy zacząć zmieniać sposób komunikowania się z najbliższymi, przyjaciółmi, czy przypadkowo spotkanymi osobami na ulicy. A grupa empatii może stać się miejscem, gdzie będziemy wzmacniać się, ładować baterie, by innych móc obdzielać empatią, a tym samym sprawiać, by świat był choć odrobinę lepszy.

Jeśli chcesz dołączyć do grupy empatii, wypełnij formularz, a ja dam Ci znać, jak tylko będzie ruszała kolejna grupa. Więcej o mnie przeczytasz tu.